Leczenie zakupoholizmu Warszawa

Zmiany cywilizacyjne i społeczne sprzyjają nadmiernemu kupowaniu. Niekontrolowane wydawanie pieniędzy, którego celem jest obniżenie napięcia i dyskomfortu (np. lęku, depresji) może prowadzić do rozwoju zakupoholizmu. Uzależnienie od zakupów określane także mianem natręctwa kupowania stanowi tak samo poważną chorobę jak alkoholizm, narkomania czy lekomania. Może mieć poważne skutki zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego, dlatego nie należy go lekceważyć. Leczenie uzależnienia od zakupów jest długim i skomplikowanym procesem, a terapia zawsze powinna odbywać się pod nadzorem doświadczonych psychoterapeutów.

Nie czekaj - zadzwoń!

Wykonaj pierwszy krok w
kierunku trzeźwego życia!

+48 502 861 663

Uzależnienie od zakupów – najczęstsze przyczyny

Na zachowania kompulsywne związane z niekontrolowanym i natrętnym kupowaniem ma wpływ wiele różnych czynników. Zdaniem psychologów, którzy wciąż poszukują skutecznych metod, jak walczyć z zakupoholizmem, do rozwoju nałogu mogą prowadzić:

  • konflikty w rodzinie lub związku,
  • wzorce zachowań przekazywane przez rodziców,
  • podejście do zakupów i wydawania pieniędzy,
  • chęć dorównania innym ludziom,
  • trudności z radzenia sobie ze stresem,
  • tendencja do nałogów w rodzinie.

Badania dowodzą, że uzależnienie od zakupów częściej jest rozpoznawane u osób ze zbyt niskim poziomem dopaminy i serotoniny – substancji chemicznych odpowiadających m.in. za dobre samopoczucie i zachowania impulsywne. Poza nieprawidłowościami w działaniu neuroprzekaźników przyczyną zakupoholizmu może też być niska samoocena i poczucie niedowartościowania.

Jak walczyć z zakupoholizmem?

Podstawowym krokiem w walce z nałogiem natrętnego kupowania jest uświadomienie choremu problemu. Zakupoholizm może stanowić konsekwencję zaburzeń ilości neuroprzekaźników w organizmie, ale często zdarza się, że stanowi odpowiedź na negatywne emocje lub wydarzenia. Osoby zmagające się z tym uzależnieniem żyją w błędnym przekonaniu, że nabywane rzeczy dają im emocjonalne bezpieczeństwo i wynagradzają nieprzyjemne odczucia. Leczenie uzależnienia od zakupów polega głównie na psychoterapii, która powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zakupoholizm wymaga kompleksowego wsparcia, a terapia ma za zadanie doprowadzić do zmian w zachowaniu pacjenta, by po leczeniu mógł powrócić do normalnego funkcjonowania bez konieczności niekontrolowanego wydawania pieniędzy.

Jakie mogą być skutki nieleczonego zakupoholizmu?

Natręctwo kupowania, które może być spowodowane różnymi czynnikami, jest chorobą podobnie jak alkoholizm czy narkomania. Niekontrolowanemu wydawaniu pieniędzy często towarzyszy euforia, radość, podekscytowanie. Niestety w długofalowej perspektywie pojawiają się negatywne odczucia takie jak wyrzuty sumienia, złość, irytacja, obniżenie nastroju. Dlatego w momencie dostrzeżenia niepokojących objawów wskazujących na zakupoholizm należy jak najszybciej zasięgnąć porady psychologa, który skieruje chorego na leczenie uzależnienia od zakupów do specjalistycznego ośrodku np. w Warszawie. Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia, a następstwem rozmowy z psychoterapeutą powinna być terapia poznawczo-behawioralna, która pomoże wyeliminować destrukcyjne zachowania.

 

ZADZWOŃ

darmowa infolinia

 

MediRaty

Istnieje możliwość finansowania terapii za pośrednictwem MediRaty.pl