Leczenie uzależnienie od internetu Warszawa

Globalna sieć łącząca komputery na całym świecie ułatwia komunikację, pozwala na wygodne robienie zakupów, a także zapewnia nieograniczony dostęp do wiedzy z różnych dziedzin. Niestety wirtualny świat jest również źródłem potencjalnego zagrożenia. Nadmierne korzystanie z komputera coraz częściej staje się przyczyną uzależnienia od Internetu – siecioholizmu, którego objawy wymagają leczenia tak samo jak alkoholizm, narkomania czy zakupoholizm.

Nie czekaj - zadzwoń!

Wykonaj pierwszy krok w
kierunku trzeźwego życia!

+48 502 861 663

Uzależnienie od Internetu – najczęstsze przyczyny

Długie godziny spędzane w sieci stanowią dzisiaj niemalże taki sam problem społeczny jak picie alkoholu czy zażywanie narkotyków. Siecioholizm powoduje, że osoby uzależnione zaniedbują dom, rodzinę, obowiązki zawodowe. Najbardziej podatni na nałóg są młodzi ludzie, którzy w sieci czują się potrzebni i z łatwością nawiązują tam nowe relacje. W niektórych przypadkach ucieczka do wirtualnego świata wiąże się z chęcią oderwania się od codziennych trudności i kłopotów.

Do rozwoju uzależnienia od Internetu mogą prowadzić następujące czynniki:

  • problemy z kontrolą stresu,
  • niskie stężenie serotoniny i dopaminy,
  • mała aktywność układu nagrody w mózgu,
  • niskie poczucie własnej wartości,
  • chęć ucieczki od rzeczywistych trudności,
  • brak wartościowych relacji w realnym życiu.

Pierwsze objawy uzależnienia od Internetu bardzo łatwo przeoczyć. Osoby uwikłane w siecioholizm często zaniedbują swoje obowiązki, rezygnują z kontaktów w realnym świecie, a także przestają kontrolować czas spędzany przed komputerem. W sytuacji utrudnionego dostępu do sieci stają się nerwowe, rozdrażnione, a nierzadko nawet agresywne. W przypadku zaobserwowania takich objawów warto skonsultować się ze specjalistą, który oceni, czy dana jednostka wymaga podjęcia terapii i leczenia w specjalistycznym ośrodku np. w Warszawie.

W jaki sposób przebiega leczenie uzależnienia od Internetu?

Spędzanie czasu online przez kilka lub kilkanaście godzin dziennie to stosunkowo nowy rodzaj nałogu. Zdaniem psychologów najbardziej podatne na uzależnienie od Internetu są osoby między 15 a 25 roku, gdyż to właśnie wtedy kształtuje się osobowość. Nadmierne korzystanie z komputera powoduje wiele nieprzyjemnych objawów, w tym m.in. nadmierne obciążenie narządu wzroku, wady postawy i zespoły bólowe kręgosłupa. Siecioholizm wiąże się też z nadmiarem bodźców audiowizualnych, co przekłada się na rozdrażnienie, trudnościami z koncentracją, problemy ze snem. Im wcześniej zostanie podjęte leczenie nałogu, jakim jest uzależnienie od Internetu, tym większe szanse na powrót do normalnego funkcjonowania.

 

ZADZWOŃ

darmowa infolinia

 

MediRaty

Istnieje możliwość finansowania terapii za pośrednictwem MediRaty.pl