Leczenie uzależnienia od hazardu Warszawa

Wyzwaniem współczesnych czasów jest nie tylko alkoholizm czy narkomania. Coraz większym problemem staje się uzależnienie od hazardu, które ma destrukcyjny wpływ zarówno na życie jednostki, jak i społeczeństwa. Aktywność hazardowa może przybierać różne formy. Do najpopularniejszych gier należą: ruletka, poker, gry karciane oraz gry na automatach. Z pozoru niewinne zabawy, zakupienie zdrapki czy obstawianie wyników zdarzeń sportowych, mogą zaburzyć życie człowieka i jego otoczenia. Im wcześniej zostanie podjęta terapia, tym większe szanse na powrót do normalnego funkcjonowania.

Nie czekaj - zadzwoń!

Wykonaj pierwszy krok w
kierunku trzeźwego życia!

+48 502 861 663

Czym jest uzależnienie od hazardu i jak je rozpoznać

Uwolnienie się z nałogu stanowi długi i skomplikowany proces. Aby skutki tego patologicznego zjawiska były jak najmniej drastyczne, warto wiedzieć, jakie objawy daje uzależnienie. Dzięki temu można jak najwcześniej szukać pomocy w specjalistycznym ośrodku prowadzącym terapię. Leczenie hazardu wymaga kompleksowego oddziaływania psychoterapeutycznego, aby chory mógł zrozumieć przyczyny swojego zachowania oraz mógł osiągnąć zadowolenie z życia bez konieczności powrotu do gier hazardowych.

Typowe objawy uzależnienia od hazardu to:

  • spędzanie coraz większej ilości czasu na graniu,
  • przestrzeganie gier jako sposobu na odreagowanie problemów,
  • porzucenie aktywności i hobby, które do tej pory sprawiały radość,
  • zaniedbywanie szkoły, pracy i innych obowiązków,
  • ciągłe myślenie o graniu,
  • wycofanie z życia społecznego,
  • częste pożyczanie pieniędzy na gry lub spłacenie długów.

Aktywność hazardowa nierzadko powoduje też zmiany nastroju, agresję, nagłe wybuchy gniewu. Po przerwaniu lub nagłym ograniczeniu pożądanych zachowań uzależniających pojawią się również symptomy odstawienia w postaci nieprzyjemnych uczuć i objawów fizjologicznych. Utrata kontroli nad własnym życiem i coraz większe problemy powstające w związku z graniem to najważniejsze sygnały świadczące o konieczności podjęcia terapii w specjalistycznym miejscu, jakim jest ośrodek leczenia uzależnień od hazardu.

Jak przebiega leczenie uzależnienia od hazardu?

Nałogowe granie powoduje liczne trudności w sferze psychicznej, rodzinnej, zawodowej oraz ekonomicznej. Leczenie uzależnienia od hazardu powinno odbywać się w przystosowanym do tego celu ośrodku pod nadzorem wykwalifikowanych psychoterapeutów. W porównaniu z alkoholizmem, narkomanią czy lekomanią ten rodzaj nałogu nie wymaga detoksykacji. Terapia uzależnień od hazardu powinna zostać dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjent, przy uwzględnieniu jego stanu zdrowia psychicznego oraz stopnia zaawansowania choroby.

W leczeniu osób uzależnionych od patologicznych zachowań hazardowych stosuje się zarówno terapię indywidualną, jak i grupową. Specjalistyczne ośrodki, w których można poddać się kompleksowemu leczeniu psychoterapeutycznemu, znajdują się w wielu miastach w Polsce, w tym m.in. w Warszawie. Bardzo ważne jest również diagnozowanie w kierunku innych nałogów, gdyż nierzadko w połączeniu z hazardem pojawia się też alkoholizm lub narkomania.

Uzależnienie od zakupów

Zmiany cywilizacyjne i społeczne sprzyjają nadmiernemu kupowaniu. Niekontrolowane wydawanie pieniędzy, którego celem jest obniżenie napięcia i dyskomfortu (np. lęku, depresji) może prowadzić do rozwoju zakupoholizmu. Uzależnienie od zakupów określane także mianem natręctwa kupowania stanowi tak samo poważną chorobę jak alkoholizm, narkomania czy lekomania. Może mieć poważne skutki zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego, dlatego nie należy go lekceważyć. Leczenie uzależnienia od zakupów jest długim i skomplikowanym procesem, a terapia zawsze powinna odbywać się pod nadzorem doświadczonych psychoterapeutów.

 

ZADZWOŃ

darmowa infolinia

 

MediRaty

Istnieje możliwość finansowania terapii za pośrednictwem MediRaty.pl