Terapia narkotykowa Warszawa
Uzależnienie od narkotyków to poważna choroba, która mimo wprowadzenia zakazu sprzedaży i posiadania tego typu substancji dotyka miliony ludzi na całym świecie. Narkomania ma destrukcyjne konsekwencje nie tylko dla osoby zmagającej się z nałogiem, ale także dla jej rodziny i całego bliskiego otoczenia. Ponadto rozwija się stopniowo, co utrudnia jej rozpoznanie i rozpoczęcie terapii. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są jej objawy i na czym polega leczenie narkomanii w ośrodku Twój Detoks w Warszawie.
Czym jest uzależnienie od narkotyków i jakie są jego objawy?
Narkomania to nałóg spożywania substancji psychoaktywnych, które w ogromnym stopniu wpływają na funkcjonowanie mózgu. W pierwszych etapach pobudzają układ nagrody, co sprawia, że w wyniku zażycia narkotyku osoba uzależniona odczuwa ulgę, spokój i euforię. Na początku uzależnienie charakteryzuje się silną, kompulsywną potrzebą sięgnięcia po określoną substancję, aby doświadczyć „przyjemnych” skutków jej działania, z kolei w bardziej zaawansowanym stadium ważnym powodem jest również chęć uniknięcia objawów zespołu abstynencyjnego.
Objawy narkomanii mogą być różnorodne i zależą od rodzaju zażywanej substancji oraz stopnia uzależnienia. Do najczęstszych dolegliwości należą:
- silne pragnienie lub przymus zażycia narkotyku,
- trudności w kontrolowaniu zachowań związanych z zażywaniem substancji,
- zaniedbywanie swoich obowiązków lub zainteresowań na rzecz narkotyków,
- podporządkowanie swojego życia chęci zdobycia i zażycia narkotyków,
- kontynuowanie zażywania substancji mimo świadomości szkodliwych konsekwencji zawodowych, zdrowotnych lub społecznych.
Uzależnienie od narkotyków wpływa negatywnie na każdy aspekt życia chorego, prowadząc do problemów w życiu osobistym, zawodowym i społecznym. Ponadto osłabia organizm i wywołuje inne poważne choroby, przede wszystkim nieodwracalnie uszkadzając mózg. Dlatego wczesne wykrycie i leczenie uzależnienia od narkotyków wiąże się z większą szansą na powrót do codziennego zdrowego funkcjonowania.
Jakie są fazy uzależnienia od narkotyków?
Jeśli chodzi o skuteczne leczenie, warto pamiętać, że narkomania rozwija się w kilku fazach, co utrudnia jej rozpoznanie na wczesnych etapach uzależnienia. Pierwszym krokiem jest sięgnięcie po używkę w ramach ciekawości lub chęci wypróbowania jej działania. Następnie pojawia się faza eksperymentalna, czyli czas próbowania różnych substancji. Warto pamiętać, że uzależnienie może wystąpić już po pierwszym, „eksperymentalnym” zażyciu narkotyku. Wówczas pojawia się niemożność odmówienia sobie kolejnej dawki, często występują również stany lękowe i depresyjne, które jeszcze bardziej wzmagają chęć sięgnięcia po narkotyk.
Ze względu na stopniowy rozwój choroby rozpoznanie nałogu może być trudne, ale pewne oznaki, takie jak nagłe zmiany w zachowaniu, problemy finansowe, zaniedbywanie obowiązków czy izolacja społeczna, mogą wskazywać na problem z narkotykami. Z powodu silnych objawów abstynencyjnych podczas wychodzenia z nałogu duże znaczenie ma wsparcie specjalistów i korzystanie z grup wsparcia.
Na czym polega leczenie narkomanii?
Wychodzenie z uzależnienia to złożony proces, który wymaga holistycznego podejścia. Leczenie narkomanii najczęściej obejmuje zarówno wsparcie medyczne, jak i psychologiczne. Zazwyczaj składa się z następujących etapów:
- detoksykacja, czyli oczyszczenie organizmu z toksyn i przezwyciężenie fizycznego uzależnienia (bycie „czystym” nie oznacza jeszcze sukcesu leczenia),
- wzięcie udziału w terapii behawioralnej, czyli skupiającej się na wypracowywaniu nowych, zdrowych mechanizmów zachowań w przypadku stresujących, trudnych sytuacji, które najczęściej powodują chęć sięgnięcia po używki,
- reintegracja społeczna, odbudowywanie relacji z bliskimi osobami i uczestniczenie w grupach wsparcia.
Terapia narkotykowa to proces, z którego może skorzystać każda osoba zmagająca się z uzależnieniem. Bardzo ważna jest motywacja do wyjścia z nałogu i gotowość na zmiany. Głównym celem terapii jest nie tylko abstynencja od narkotyków, ale także poprawa ogólnego funkcjonowania w życiu codziennym, a także odbudowa relacji rodzinnych (jeśli jest to możliwe) i wsparcie w powrocie do pracy czy nauki. Duże znaczenie ma również edukacja na temat uzależnienia i jego mechanizmów. Wówczas leczenie narkomanów, czyli osób zmagających się z nałogiem, polega również na umiejętności radzenia sobie ze stresem w zdrowy, bezpieczny sposób.