Leczenie alkoholizmu Warszawa

Uzależnienie od substancji psychoaktywnych to poważna choroba, która wywołuje zarówno dolegliwości fizyczne, jak i psychiczne. Ponadto rozwija się stopniowo, co utrudnia jej diagnostykę i rozpoczęcie terapii. W przypadku alkoholu, który jest ogólnodostępny, wyjście z nałogu staje się złożonym procesem wymagającym dużego zaangażowania ze strony pacjenta. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak przebiega leczenie alkoholizmu w naszym prywatnym ośrodku Twój Detoks w Warszawie i kto może z niego skorzystać.

Nie czekaj - zadzwoń!

Wykonaj pierwszy krok w
kierunku trzeźwego życia!

+48 502 861 663

Czym jest alkoholizm i jakie są jego objawy?

Zespół uzależnienia od alkoholu to stan charakteryzujący się niekontrolowanym spożywaniem nisko- lub wysokoprocentowych substancji mimo występowania negatywnych konsekwencji zdrowotnych i społecznych. Osoba, która zmaga się z nałogiem, podporządkowuje swoje życie chęci zdobycia i wypicia alkoholu. Niekiedy jest w stanie na pozór normalnie funkcjonować, czyli chodzić do pracy czy spełniać swoje zobowiązania. Jednak alkoholizm to choroba przewlekła i podstępna, która z czasem coraz bardziej wpływa na życie chorego. Do najczęstszych objawów takiego uzależnienia można zaliczyć:

  • silne pragnienie lub przymus picia alkoholu,
  • trudności w kontrolowaniu ilości spożywanego alkoholu,
  • konieczność wypijania coraz większych ilości trunku w celu osiągnięcia tego samego efektu,
  • zaniedbywanie obowiązków rodzinnych i zawodowych,
  • picie w samotności, odczuwanie wstydu lub wyrzutów sumienia podczas picia,
  • występowanie objawów abstynencyjnych, takich jak drżenie rąk, nudności, pocenie się,
  • niepowodzenia w samodzielnym odstawieniu alkoholu,
  • utrata zainteresowań, skupianie się w wolnym czasie przede wszystkim na alkoholu.

Uzależnienie od alkoholu to choroba, która prowadzi do innych poważnych problemów zdrowotnych. Regularne spożywanie tak szkodliwych substancji w coraz większych ilościach może powodować uszkodzenia wątroby, serca i mózgu. Ponadto warto pamiętać, że alkohol podnosi ryzyko wystąpienia depresji — dlatego leczenie alkoholizmu prywatnie w Warszawie polega nie tylko na odtruwaniu organizmu, ale również na regularnej pracy z terapeutą.

Kto może skorzystać z terapii alkoholowej?

Skuteczne leczenie uzależnienia od alkoholu wymaga przede wszystkim pracy pacjenta i zdania sobie sprawy z istnienia problemu. Wówczas terapia antyalkoholowa to proces, z którego mogą skorzystać wszystkie osoby pragnące odzyskać swoje dawne życie. Najczęściej polega na regularnych spotkaniach z psychoterapeutą, podczas których można rozpoznać mechanizmy skłaniające do sięgania po używki i wypracować zdrowsze schematy zachowań.

Jak przebiega terapia alkoholowa?

Leczenie alkoholizmu to proces długotrwały, który często składa się z kilku etapów. Terapia alkoholowa zwykle następuje po detoksykacji, czyli po odtruciu organizmu z alkoholu, które może trwać od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od stopnia uzależnienia. Spotkania z terapeutą odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu, ale ich częstotliwość można dopasować do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Podstawowa terapia może trwać od kilku miesięcy do kilku lat — w tym czasie można poznać destrukcyjne schematy swoich zachowań i pracować nad wyrobieniem nowych, zdrowych nawyków.

Nowoczesne leczenie alkoholizmu wyróżnia się holistycznym podejściem do wychodzenia z uzależnienia. Oprócz detoksykacji i regularnych spotkań z psychoterapeutą osoby walczące z nałogiem mogą również korzystać z innych form wsparcia, takich jak warsztaty edukacyjne i terapeutyczne czy grupy wsparcia osób zmagających się z podobnymi trudnościami. Warto pamiętać, że z tego typu spotkań można korzystać przez cały czas, nawet po zakończeniu terapii — przede wszystkim wtedy, gdy występuje obawa nawrotu uzależnienia.

Leczenie alkoholizmu w Warszawie — o czym warto pamiętać?

Proces wychodzenia z uzależnienia od alkoholu wymaga zaangażowania, cierpliwości i wsparcia. Ważny jest również regularny kontakt z najbliższymi lub próba naprawienia osłabionych relacji. Najważniejszym celem terapii alkoholowej jest nie tylko zaprzestanie picia, ale również lepsze poznanie swoich emocji i mechanizmów zachowań, szczególnie w stresujących sytuacjach, co w przyszłości może poprawić jakość codziennego życia. Ważne, aby osoba uzależniona była gotowa do podjęcia leczenia i konsekwentnie dążyła do trzeźwości.

 

ZADZWOŃ

darmowa infolinia

 

MediRaty

Istnieje możliwość finansowania terapii za pośrednictwem MediRaty.pl