Leczenie lekomanii Warszawa
Szybkie tempo codziennego życia, łatwy dostęp do leków oraz presja społeczna związana z „koniecznością” osiągania jak największych sukcesów zwiększają ryzyko wystąpienia lekomanii. W rezultacie uzależnienie od leków jest poważnym problemem zdrowotnym, które dotyka ludzi na całym świecie i w każdym wieku — niezależnie do wykształcenia czy osiągnięć. Dlatego z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są objawy tej choroby, na czym polega leczenie lekomanii i kto może skorzystać z takiej terapii w ośrodku Twój Detoks w Warszawie.
Lekomania — czym jest i jakie są jej objawy?
Ze względu na łatwy dostęp do leków i niewystarczającą edukację na temat ich możliwego działania uzależnienie od tego typu substancji jest trudne do rozpoznania. Lekomania charakteryzuje się przyjmowaniem leków z konkretną substancją czynną w nadmiernych ilościach, zwykle bez medycznych wskazań. Najczęściej są to środki przeciwbólowe, nasenne, uspokajające czy wywołujące euforię. Objawy lekomanii są różne i zależą zarówno od danej osoby, jak i rodzaju zażywanej substancji. W większości przypadków wyróżnia się takie dolegliwości jak:
- przymus lub bardzo duża chęć sięgnięcia po dany lek,
- przyjmowanie coraz większych dawek w celu osiągnięcia tego samego efektu,
- występowanie dolegliwości bólowych, bezsenności czy innych problemów zdrowotnych w wyniku prób odstawienia,
- objawy zespołu abstynencyjnego (drażliwość, lęki, drżenie mięśni, pocenie, depresja),
- poczucie niepokoju, paniki, gdy leku nie ma w zasięgu ręki,
- problemy z koncentracją i pamięcią,
- zaniedbywanie obowiązków zawodowych i rodzinnych,
- poczucie wstydu lub wyrzutów sumienia podczas przyjmowania leku, izolacja od bliskich osób
Leczenie uzależnienie od leków jest trudnym procesem, ponieważ osoba, która zmaga się z nałogiem, często nie zdaje sobie sprawy z istnienia problemu lub bagatelizuje poszczególne objawy. Co więcej, rodzina lub inni bliscy postrzegają ogólnodostępne leki jako bezpieczne, zwłaszcza wtedy, gdy przepisuje je lekarz. Jednak uświadomienie sobie istnienia uzależnienia to pierwszy i niezwykle ważny krok na drodze powrotu do zdrowia.
Jakie są przyczyny lekomanii?
Jak w przypadku każdego nałogu przyczyny uzależnienia od leków mogą obejmować różne czynniki, w tym biologiczne lub psychologiczne. W przypadku substancji przeciwbólowych albo zwalczających bezsenność czy stres powodem zażywania leku w pierwszej chwili jest istniejący problem zdrowotny. Z kolei do nadużywania tego typu substancji mogą prowadzić stres, presja społeczna, zbyt duże obciążenie obowiązkami, istniejące choroby psychiczne czy predyspozycje genetyczne.
Warto pamiętać, że na uzależnienie od leków narażone są osoby w różnym wieku i o różnym statusie społecznym. Lekomania często dotyka ludzi zmagających się z przewlekłymi chorobami lub dolegliwościami utrudniającymi codzienne funkcjonowanie, na przykład z nawracającymi bólami czy zaburzeniami snu. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jak leczyć lekomanię, duże znaczenie ma nie tylko detoksykacja, ale również rozwiązanie źródła problemu.
Leczenie lekomanii — jak przebiega terapia i jakie są jej cele?
Łatwy dostęp do leków i przekonanie o ich bezpiecznym działaniu utrudniają samodiagnozę i sięgnięcie po pomoc specjalisty. Warto jednak pamiętać, że dobrze dobrana terapia narkotykowa, a także korzystanie z grup wsparcia oraz rozmowa z bliskimi wspomagają proces odbudowy psychicznej i powrotu do zdrowia. Podczas spotkań z psychoterapeutą chorująca osoba może nauczyć się rozpoznawania schematów, w wyniku których sięga po używki, i wypracować w ich miejsce zdrowe mechanizmy zachowań oraz radzenia sobie z trudnymi emocjami.
Lekomania jest poważnym uzależnieniem, które w trakcie leczenia wymaga profesjonalnego wsparcia i dużej motywacji. Ważne jest wczesne rozpoznanie problemu oraz poinformowanie swoich bliskich o istnieniu uzależnienia. Warto przy tym pamiętać, że wychodzenie z nałogu to proces wieloetapowy, który ma na celu nie tylko detoksykację, ale przede wszystkim długotrwałą poprawę jakości życia. Jeśli podejrzewasz, że zmagasz się z uzależnieniem od leków lub widzisz niepokojące objawy u bliskiej osoby, nie bój się skorzystać z pomocy specjalisty.