Ambulatoryjna terapia uzależnień Warszawa
Nałóg bardzo często niezauważenie przejmuje kontrolę nad życiem pacjenta. Podporządkowuje sobie kolejne obszary, aż ostatecznie wyklucza daną osobę ze społeczeństwa. Terapia stacjonarna lub ambulatoryjna w prywatnym ośrodku w Warszawie lub Konstancinie-Jeziornie ma na celu przywrócenie mocy sprawczych pacjenta. W pierwszej kolejności konieczne jest uświadomienie mu uzależnienia, a w kolejnych krokach wskazanie drogi do całkowitej rezygnacji z używek. Rolą terapeuty w tych procesach jest głównie motywowanie do zmiany.
Terapia ambulatoryjna czy stacjonarna
Zdarza się, że przyjazd do ośrodka i poddanie się leczeniu w warunkach całkowitej izolacji nie jest możliwe. W takich wypadkach prowadzona jest ambulatoryjna terapia uzależnień. Pacjent w jej ramach uczestniczy w tych samych zajęciach, w których brałby udział w trybie stacjonarnym, jednak indywidualnie z terapeutą, więc proces leczenia jest dłuższy, ze względu na przerwy w spotkaniach ambulatoryjnych. Wybór między leczeniem stacjonarnym a ambulatoryjnym w dużej mierze zależy od rodzaju oraz długości uzależnienia. W każdym przypadku jest konsultowany i zawsze jest wynikiem decyzji pacjenta.
Terapię ambulatoryjną realizujemy przy zachowaniu indywidualnego podejścia do każdego pacjenta i założeniu, że pacjent jest partnerem, zdolnym do aktywnego uczestnictwa w terapii. Rola terapeuty polega na towarzyszeniu pacjentowi i wspieraniu jego zmiany, pomocy w odnalezieniu drogi wyjścia z problemu.
Etapy weekendowego leczenia uzależnień:
- Connector.
Diagnoza
.
- Connector.
Motywowanie do zmiany
.
- Connector.
Terapia indywidualna
Odbywa się jeden raz w trakcie każdego pobytu weekendowego
- Connector.
Terapia grupowa
Trwa 6 miesięcy w trybie weekendowym. Pierwszy cykl to dwa miesiące spotkań, odbywających się raz w tygodniu (osiem weekendów). Drugi etap to cztery miesiące zajęć weekendowych co cztery tygodnie. Zajęcia trwają od piątkowego do późnego niedzielnego wieczoru.