Terapia nawrotowa Warszawa

Proces wyjścia z uzależnienia może nie być prosty. W trakcie można napotkać momenty, w których pojawia się pokusa powrotu do dawnych nawyków. Nawroty nałogów mogą mieć różną motywację, np. życiową tragedię lub wzrost poziomu stresu. Przerwanie abstynencji może pogłębić negatywną samoocenę i prowadzić do popadnięcia w nałóg ze zdwojoną siłą. Terapia nawrotów powinna zostać dostosować do stanu pacjenta.

Ośrodek Twój Detoks znajduje się pod Warszawą (w miejscowości Konstancin-Jeziorna) i zajmuje się prowadzeniem terapii nawrotowej. Możliwy jest kontakt telefoniczny lub przez formularz znajdujący się na stronie.

Nie czekaj - zadzwoń!

Wykonaj pierwszy krok w
kierunku trzeźwego życia!

+48 502 861 663

Co można określić jako nawrót nałogu?

Złamanie abstynencji nie zawsze objawia się powrotem do spożywania uzależniającej substancji. Czasami, jeszcze przed nim, mogą zostać zaobserwowane pewne „sygnały alarmowe”. Bywa, że przyjmują one formę natrętnych myśli typu: „muszę się napić”, “jeśli sięgnę po kieliszek, to będzie mi lepiej”. Mogą prowadzić one do pogorszenia nastroju i samooceny, a nawet powodować problemy z życiem codziennym. Pojawianie się ich może być sygnałem do podjęcia terapii nawrotowej.

W niektórych przypadkach osoby uzależnione zamieniają jeden nałóg na drugi. Udaje im się zachować abstynencję od np. alkoholu lub środków odurzających, ale w ich życiu pojawia się inne uzależnienie w postaci np. pracoholizmu lub skłonności do hazardu. Takie zachowanie też może być klasyfikowane jako nawrót.

Jak radzić sobie z nawrotem uzależnienia?

Zyskane wcześniej, podczas terapii lub innej formy pomocy, umiejętności radzenia sobie z nałogiem mogą zostać zapomniane. Dzieje się tak m.in. gdy uzależniony znajduje się w stanie silnych emocji lub gdy czuje się przytłoczony chęcią powrotu do zażywania szkodliwych substancji. Jednokrotne złamanie abstynencji może prowadzić do pogłębienia się nałogu. Zdarza się, że osoby, które doświadczają nawrotu, całkowicie rezygnują z terapii albo podejmują się jej po długim czasie. Wtedy stan osoby uzależnionej często bywa o wiele poważniejszy.

Pierwszym krokiem do poradzenia sobie z nawrotem nałogu jest zauważenie pojawiających się myśli negatywnych lub zachęcających do złamania abstynencji. Stwierdzenie problemu to element konieczny do uzyskania pomocy nawrotowej. Należy pamiętać, że pomyłki i błędy mogą zdarzać się na drodze do trzeźwości. Nawrót nie jest oznaką słabości czy beznadziejności i nie powinien być powodem do wstydu. Może być sygnałem do powrotu na terapię, tym razem nawrotową.

Cele terapii nawrotów

Forma udzielanego wsparcia powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb oraz sytuacji uzależnionego. Terapia nawrotowa przeprowadzana jest w celu:

  • poszerzenia świadomości na temat negatywnych skutków trwania w uzależnieniu,
  • uświadomienia, czym jest nawrót nałogu,
  • analizy sytuacji pacjenta: dlaczego doszło (lub może dojść) do nawrotu oraz jaka była na to reakcja,
  • przedstawienia nowych metod profilaktycznych radzenia sobie z myślami nawrotowymi,
  • nauki technik, jak radzić sobie z problemami i zmartwieniami bez alkoholu lub innych substancji odurzających,
  • pomocy w wyciągnięciu wniosków z zaistniałej sytuacji.
 

ZADZWOŃ

darmowa infolinia

 

MediRaty

Istnieje możliwość finansowania terapii za pośrednictwem MediRaty.pl